Návrh vyhlášky stanovuje rozsah a způsob vedení registru výpustí, rozsah a způsob stanovení území v blízkosti provozů s integrovaným povolením k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a rozsah údajů a způsob jejich zjišťování, předávání a vkládání do registru výpustí podle zmocnění v § 19a odst. 5 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně vodního zákona (vodní zákon), ve znění zákona č. 182/2024 Sb.
Cílem návrhu vyhlášky je inventarizace a digitalizace výpustí odpadních vod (případně závadných látek) ze zdrojů znečištění do vod povrchových a vytvoření registru výpustí odpadních vod do vod povrchových. Vodoprávní úřad (VPÚ) by pak disponoval přehledem výpustí (odpadních i dešťových) do vodoteče a jejich umístěním.
Registr výpustí zavedla tzv. havarijní novela vodního zákona č. 182/2024 Sb. s cílem posílit havarijní prevenci, resp. minimalizovat dopady vzniklé havárie. Z pohledu uceleného přehledu možných vlivů je potřebné znát výpusti, které mohou negativně ovlivňovat kvalitu povrchových vod či rychlejší detekci místa vzniku či určení viníka havárie na povrchových vodách.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství (MZe), Výzkumným ústavem vodohospodářským T.G.M., v.v.i. (VÚV TGM) a Povodím Labe, s.p. realizovalo pilotní projekt na monitoring výpustí odpadních vod do řek, konktrétně šlo o úsek řeky Labe.
Cílem § 19a vodního zákona a návrhu vyhlášky je zmapování všech výpustí na významných vodních tocích a následné spárování s povoleními k nakládání s vodami v případě povolených vypouštění, dořešení nepovolených výpustí (ke kterým nebylo vydáno či není dohledatelné příslušné povolení k nakládání s vodami, tj. historické výpusti a tzv. „černé“ výpusti), vytvoření celostátní elektronické databáze (registru) všech výpustí na významných vodních tocích založené na prostorových datech, včetně zajištění její pravidelné aktualizace a provozu. VPÚ či příslušný správce povodí by tak disponoval přehledem všech objektů (na významných vodních tocích) – výpustí (odpadních i dešťových vod, případně závadných látek) do vodoteče a jejich umístěním. Seznam by měly na základě provozně-technické dokumentace toků a terénního průzkumu vytvořit státní podniky Povodí ve spolupráci s VPÚ. Všechny výpusti by měly mít přiřazeny údaje o poloze v souřadnicovém systému a měly by být zakresleny v mapě příslušného VPÚ. Informační systém by měl být schopen poskytnout na základě dostupných údajů v případě povoleného vypouštění i příslušné povolení k nakládání s vodami. Součástí seznamu výpustí odpadních vod by mělo být také kvalitativní složení vypouštěných odpadních vod. Tato evidence by měla být průběžně aktualizována. U výpustí, ke kterým není vydáno příslušné povolení, bude nutné zjistit zdroj znečištění a jeho původce.
Správcem registru výpustí bude MŽP a jeho provozovatelem bude VÚV T.G.M.
Registr výpustí bude zahrnovat údaje o výpustech:
- kterým bylo vydáno povolení k vypouštění odpadních vod nebo vypouštění důlních vod do vod povrchových v množství přesahujícím v kalendářním roce 6 000 m3 nebo 500 m3 v kalendářním měsíci,
- nacházejících se v území v blízkosti provozů s integrovaným povolením k vypouštění odpadních vod do vod povrchových,
- nacházejících se na významných vodních tocích,
- nacházejících se na drobných vodních tocích.
Identifikaci výpustí do registru výpustí předávají příslušní správci povodí [v případě písmen b) a c)]. Vodoprávní úřady průběžně vkládají do registru údaje o zjištěných výpustech.
Na základě etapizace by měly být postupně zmapovány všechny vodní toky v ČR. Průzkum, mapování a zaměření výpustí a převedení dat ze stávajících evidencí, „spárování“ zmapovaných výpustí s existujícími podklady budou prováděny v rámci aktuálních personálních kapacit jednotlivých vodoprávních úřadů a správců povodí. Vkládání údajů do registru výpustí bude trvat řadu let.
Dotčené subjekty – VPÚ, Policie České republiky (PČR), Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR), Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), MŽP, MZe, VÚV T.G.M., správci povodí, obce, kraje, Státní fond životního prostředí (SFŽP ČR), podnikatelské subjekty (vlastníci výpustí, subjekty volnočasových aktivit, rybářské organizace) a obyvatelé České republiky.